مدارک و شرایط لازم برای پذیرش ترکیه را می خواهید جمع آوری نمایید ؟

در ابتدای امر برای ورود به امر پذیرش دانشگاه در ترکیه یا به اصطلاح applay  باید مدارک تحصیلی خود را معادل سازی نماید . لذا در ذیل معادل مدارک تحصیلی در ایران و معادل آن در ترکیه را بیان می نماییم .

*در صورت تحصیل در مقطع کاردانی با دوسال تحصیل و تحصیلات نیمه دانشگاهی و دو تا سه سال تحصیل پس از تحصیل دیپلم می توانید مدرک معادل Ön Lisans Diplomasi را به دست آورید .

*مدرک کارشناسی و یا لیسانس در صورتی که بعد از دیپلم باشد معادل آن ، Lisans Diplomasi = Bachelor می باشد .

*در صورت کسب مدرک کارشناسی مدرک معادل Yuksek Lisans Diplomasi = Master می باشد .

**در صورتی که فرد دوره متمادی تحصیلی پنج ساله را بگذراند به طور مثال ادوار پزشکی مدرک معادل Veterner Hekimligi Yuksek Lisans Diplomasi را کسب می نمایید .

*مدرک معادل مقطع دکتری در ترکیه برابر با ، phd می باشد .

در کشور ترکیه در حدود صد دانشگاه وجود دارد که در این میان هم دانشگاه خصوصی و هم دولتی وجود خواهد داشت . در ترکیه شما باید برای ورود به دانشگاه باید یک آزمون ورودی را شرکت نمایید و مفاد این آزمون از ریاضیات تا حتی رشته فلسفه نیز در بر خواهد گرفت .

مدارک مورد نیاز برای پذیرش ترکیه :

*ارائه اصل مدارک هویتی

*ارائه اصل پاسپورت

*شرکت در آزمون (YÖS) در کشور ترکیه و کسب نمره مورد نظر

*ترجمه و اصل مدارک تحصیلی دیپلم و ریز نمرات

*ترجمه و اصل مدرک پیش دانشگاهی

*ارائه مدرک زبان انگلیسی و یا (TÖMER) ترکی

مراحل اخذ پذیرش در ترکیه :

  1. در مرحله اول باید پس از مشخص نمودن دانشگاه خود در ترکیه می بایست فرم پذیرش دانشگاه را تکمیل نموده و ارسال می نمایید .
  2. در این قدم شما پس از تکمیل نمودن فرم پذیرش دانشگاه ، در خواست خود را ارائه نموده و مدارک تحصیلی کورد نیاز دانشگاه را به دانشگاه تسلیم نمایید . در صورتی که چند مورد را دز پذیرش بخواهید اعم از خوابگاه ، زبان و.. باید در فرم پذیرش اعلام نمایید

*شما می توانید در پرسه پذیرش از چند دانشگاه هم زمان پذیرش خود را در خواست نمایید .

  1. قبل از اتمام زمان مورد نیاز ترجمه مدارک تحصیلی خود را به دانشگاه ارائه نمایید .در
  2. صورت پذیرفته شدن شما توسط دانشگاه برای شما نامه پذیرش صادر خواهد شد .

اخذ پذیرش در دوره های تخصص و فوق تخصص :

دانشگاه های  معتبر ترکیه همواره به دلیل جایگاه  علمی و تخصصی بالای خود در رنکینگ جهانی در رشته های تخصصی و فوق تخصصی پزشکی ودندان پزشکی و  … سالانه تعدادی دانشجوی خارجی را از طریق آزمون توس(TUS/DUS) پذیرش می شوند .  معمولا  این دوره ها در محل دانشگاه های  به نام پزشکی ترکیه مثل جراح پاشا و حاجت تپه و…. برقرار می شود .  تومرپل با مشارکت استاد های به نام در  دانشگاه های  ترکیه و ثبت نام شما در دوره های آمادگی این آزمون در ترکیه و معرفی و تهیه ی این منابع همراه شما خواهد بود .

دانشگاه‌های ترکیه‌‌ :

سیستم آموزشی در دانشگاه‌های ترکیه کاملاً بر اساس  استانداردهای سیستم آموزشی  کشور آمریکا بوده و دروس به‌صورت ترمی- واحدی ارائه می‌شود . زبان آموزشی بسته به دانشگاه و رشته می تواند به زبان های انگلیسی ، فرانسه ، آلمانی و ترکی برگزار شود.
برنامه زمانی آموزشی در دانشگاه‌های ترکیه معمولا شبیه دانشگاه‌های ایران می باشد به این شکل که شروع ترم از پائیز و ماه اکتبر و انتهای ژانویه و یعنی بهار از فوریه آغاز و در ماه ژوئن به انتها خواهد رسید و ترم‌های تابستانی از جولای تا آگوست خواهد بود  .